خانه » آموزش » بررسی مدل های نش , کورنو , برتراند و اجورث در اقتصاد

بررسی مدل های نش , کورنو , برتراند و اجورث در اقتصاد

Loading...

Average: 5 Count: 4

مدل های انحصار چندجانبه

برخلاف رقابت انحصاری، انحصار چندجانبه شامل تعداد اندکی از بنگاه هاست. انحصارگر چندجانبه سیاستهای خود را با لحاظ این امر که عکس العمل رقبایش چه خواهد بود فرموله می کند. بخاطر وجود تعداد اندکی بنگاه در صنعت، هر تغییری در قیمت و یا مقدار یک بنگاه، فروش و سود رقبا را تحت تاثیر قرار می دهد و چه بسا تغییر سیاست آن بنگاه موجب تغییر سیاست رقبا شود. لذا در مدل های انحصار چندجانبه واکنش رقبا نسبت به تصمیمات مربوط به قیمت گذاری و تولید بنگاه مهمترین عامل محسوب می شود. به همین خاطر مدل انحصار چندجانبه جواب عمومی معین ندارد. راه حل های موجود در مورد مسئله انحصار چندجانبه هرکدام بر فرض های متفاوتی در مورد نحوه ی عکس العمل رقبا نسبت به تغییر مقدار یا قیمت یک بنگاه فردی مبتنی است(شاکری 1393، ص.233).

در زیر به بررسی چندین الگو از مدل های انحصار چندجانبه که شامل مدل نش (ناش)، مدل کورنو (کرنات)، مدل برتراند و راه حل اجورث _که مبتی بر مدل برتراند است_ را بررسی می کنیم.

بررسی مدل نش کورنو برتراند اجورث آموزش علم اقتصاد انحصار چندجانبه

 • مدل نش (ناش)

  تعادل نش یا تعادل ناش (به انگلیسی Nash)، حالتی پایدار است که در آن شرکت های مختلفی حضور دارند و هیچ شرکتی نمی تواند با تغییر استراتژی خود چیزی بدست آورد. مگر در صورتی که سایر شرکت ها نیز استراتژی و عملکرد خود را تغییر دهند. در واقع هر بنگاه با فرض معینی در مورد چگونگی رفتار و عکس العمل رقبا بهترین رفتاری را که می تواند اتخاذ کند، انجام می دهد(شاکری 1393، ص.234).

 • مدل کورنو

  مدل کورنو یا مدل کرنات ،الگوی اقتصادی است که توسط آگوستین کرنات ارائه‌شده است. فرض کنید که دو چشمه‌ی آب‌معدنی در کنار یکدیگر قرار دارند و آب‌معدنی یکسان عرضه می‌کنند. یکی از آن‌ها متعلق به A و دیگری متعلق به B است. فرض کنید A در ابتدا تنها فروشنده‌ی بازار است، وی به‌منظور حداکثر کردن سودشOQ1واحد آب‌معدنی خواهد فروخت، به‌طوری‌که درآمد نهایی برابر با هزینه نهایی صفر شود. در این حالت قیمت هر واحد فروش OP1 و سود کل OQ1CP1خواهد بود. حال B وارد بازار شده و فرض مهم کرنات ظاهر می‌شود(فرگوسن 1386، صص.426-427).

  به‌منظور حصول راه‌حلی تحلیلی از وضعیت انحصار دو فروشنده‌ای بایستی فرضی کرداری در مورد انتظارات هر یک از کارفرمایان اقتصادی در رابطه باسیاست‌های رقیب بسازیم. فرض کرنات این است که هر کی از کارفرمایان اقتصادی انتظار دارند که رقیب هرگز مقدار تولیدش را تغییر نمی‌دهد. بنابراین وقتی B وارد بازار می‌شود، انتظار دارد که A همیشه مقدار OQ1 واحد آب‌معدنی عرضه خواهد کرد. بر اساس چنین فکری وی به وتر CQ به‌عنوان آن بخش از تقاضای کل نگاه می‌کند که منحنی تقاضا برای تولید وی از آن مشتق می‌شود (یعنی آن بخش از بازار که پس از فروش OQ1 واحد به‌وسیله A باقی می‌ماند). به‌منظور حداکثر کردن سود،  B تصمیم به فروش Q1Q2 واحد به قیمت OP2 خواهد گرفت. در این حالت سود انتظاری B برابر Q1Q2FK است و سود انتظاری A به OQ1KP2 کاهش می‌یابد(فرگوسن 1386، ص.427).

  مدل کورنو یا مدل کرنات

 • مدل برتراند

  مدل برتراند که به رقابت برتراند نیز مشهور است، در سال 1883 توسط جوزف برتراند مطرح شد. این الگوی اقتصادی در بنگاه های انحصار چندجانبه کاربرد دارد. در این مدل، قیمت توسط بنگاه ها تعیین شده و مصرف کنندگان تصمیم می گیرند که چه مقدار خرید کنند. در این حالت چند فرض در نظر گرفته می شود: 1-هر بنگاه فرض می کند که رقبا قیمت های خود را ثابت نگه می دارند. 2-بنگاه ها محدودیتی از لحاظ ظرفیت ندارند. 3- در این مدل حداقل دو بنگاه وجود دارند که در مقابل هم قرار می گیرند. 4-هزینه های تولیدی دو بنگاه یکسان هستند.

 • راه حل اجورث

منابع

 • الف- به فارسی

  شاکری, ع., 1393. اقتصاد خرد 2 نظریه ها و کاربردها. تهران: نشر نی.

درباره‌ی TikBin

همچنین ببینید

دانلود لیست رتبه بندی مجله های علمی اقتصاد در سال 2015

دانلود لیست رتبه بندی مجله های علمی اقتصاد

رتبه بندی جهانی ژورنال های اقتصاد در سال 2015 برای دانلود لیست رتبه بندی مجله های …

یک نظر

 1. لطفا راه حل اجورث را کامل کنید

دیدگاهتان را بنویسید