خانه » آموزش » آموزش استفاده از ماشین حساب مهندسی (قسمت اول)

آموزش استفاده از ماشین حساب مهندسی (قسمت اول)

Loading...

Average: 4.92 Count: 12

آموزش ماشین حساب کاسیو

(براساس مدل علمی fx-82ES)

با سلام خدمت همراهان همیشگی سایت تیک بین!امروز با یکی دیگر از آموزش های مفید و کاربردی تحت عنوان ” آموزش استفاده از ماشین حساب مهندسی ” در خدمت شما هستیم.مطمئنا یکی از دغدغه های بزرگ دانشجویان رشته های مختلفی چون ریاضی ،اقتصاد ،کامپیوتر ،فیزیک و… استفاده از ماشین حساب هست و صددرصد برای دروس مختلف کاربردهای متفاوت و درعین حال یکسانی دارد،یکم عجیب شد! آموزش ماشین حساب رو در ادامه دنبال کنید.
توجه: به علت شباهت های زیاد مدل های fx-300ES ، fx-85ES ، fx-83ES ، fx-82ES و fx-350ES این آموزش می تواند برای مدل های ذکر شده نیز کارآمد باشد و کار با ماشین حساب های ذکر شده چندان فرقی باهم ندارد.

آموزش استفاده از ماشین حساب مهندسی (قسمت اول) - آموزش ماشین حساب

نکات قبل از آموزش استفاده از ماشین حساب

بهتره قبل از آموزش استفاده از ماشین حساب و بهره گیری از روش های محاسبه،یه توضیح کلی در مورد ماشین حساب داشته باشیم تا شما عزیزان در هنگام خرید و کار با ماشین حساب ،بهترین و کاربردی ترین انتخاب هارو داشته باشید.

مدل های ماشین حساب

1- ساده

2- علمی : به نوعی این مدل رو می توان مکمل گزینه ی اول نامید.شاید بتوان گفت ،رایج ترین مدل در بین افراد مختلف می باشد.

3- قابل برنامه ریزی : پیشرفته ترین مدل ماشین حساب ها که قابلیت برنامه نویسی را دارا هستند.در واقع قابلیت پیاده سازی توابع و فرمول های مختلف را بر روی خود دارند که با این گزینه می توان محاسبات پیشرفته تری را با آنها انجام داد.

متاسفانه بیشتر افراد از این حسابگرها فقط برای محاسبات ساده استفاده می کنند و معمولا در طول زندگی این قطعات الکترونیک هیچگاه از پتانسیل واقعیشان بهره نمی برند.با ما در ادامه ی آموزش ماشین حساب همراه باشید.

توضیحات دکمه های مختلف ماشین حساب مهندسی

دکمه های SHIFT و ALPHA در کار با ماشین حساب مهندسی

اگر دقت کنید،در کنار بعضی از دکمه های ماشین حساب مهندسی ،نوشته های زرد و قرمز رنگی وجود دارد که نشان دهنده ی دستور خاصی می باشند،اما نکته ی اصلی این است که چگونه به آنها دسترسی داشته باشیم؟خوب جواب این مسئله بسیار سادست،برای دستیابی به نوشته های زردرنگ فقط کافی است دکمه ی SHIFT (شیفت) را که آن هم زردرنگ است فشار دهید تا دستور شیفت در نمایشگر فعال شود،بعد از آن می توانید هرکدام از این دستور ها را اجرا کنید(البته باید توجه داشته باشید که فقط یکبار می توانید از این دستور استفاده کنید و برای اجرای مجدد آن یا سایر دستور ها باید دوباره از دکمه ی شیفت استفاده کنید.)برای اجرای گزینه های قرمز رنگ نیز باید از دکمه ی ALPHA (آلفا) همانند دکمه ی شیفت استفاده کنید.

آموزش ماشین حساب مهندسی و دکمه های (MODE(CLR و ON

همونطور که از نام دکمه ی ON  پیداست،برای روشن کردن ماشین حساب استفاده میشه و فکر کنم همگی با این دکمه آشنایی داشته باشن.و اما قسمت مهمتر که شاید بشه گفت بعد از شیفت مهمترین دکمه ی ماشین حساب به شمار میره،همون دکمه ی (MODE(CLR هستش که در واقع فعال کننده ی مد و حالت های مختلف دستگاه هست که در زیر به معرفی هر یک از این حالت ها میپردازیم:

ابتدا مستقیما حالت MODE را انتخاب کنید؛در این حالت در صفحه نمایش،سه گزینه با نام های COMP ، SD ، REG نشان داده می شوند،با فشردن مجدد این دکمه،اسامی دیگری نشان داده می شوند که به ترتیب: Deg ، Rad ، Gra می باشند.به همان ترتیب قبل عمل می کنیم و اینبار Fix ، Sci ، Norm دیده می شوند اگر برای آخرین بار از دکمه ی مود استفاده کینم حالت Disp نشان داده می شود که در زیر می توانید مفهموم هریک از آنها را مشاهده کنید:

الف) COMP : با انتخاب این گزینه دستگاه مهندسی ما،در حالت معمولی قرار می گیرد که به صورت پیشفرض این گزینه انتخاب شده است.

ب) SD : مخفف کلمه ی Standard deviation می باشد،که این مود ماشین حساب را در حالت آماری قرار میدهد وبدین ترتیب می توانیم از روش های آماری؛مثل واریانس،انحراف از معیار و … استفاده کنیم.

ج) REG

د) Deg : مخفف Degree به معنای درجه.

ه) Rad : مخفف Radian یا همان رادیان.

و) Gra : مخفف Grad،یا همان گرادیان.

ز) Fix : تعیین تعداد ارقام اعشاری نمایش داده شده،برای محاسبات مختلف.

ح) Sci : نمایش اعداد به صورت نماد علمی،در این حالت می توان تعداد ارقام معنی دار را نیز تعیین کرد.مثلا عدد 5.004 دارای 4 رقم معنی دار می باشد.

ت) Norm : با فشردن این دکمه،ماشین حساب از دو حالت قبلی(یعنی مود علمی و یا فیکس) خارج می شود،در حالت دیفالت یا همان پیشفرض دستگاه بر روی این گزینه ست شده است.

ی) Disp : این مورد نیز نحوه ی نمایش را در حسابگر نشان می دهد(مثلا نحوه ی جداسازی یکان با اعداد اعشار به صورت نقطه (Dot) باشد و یا ویرگول(Comma).

دستور SHIFT->CLR

با استفاده از این دستور سه گزینه نمایان می شود که شامل Mcl ، Mode ، All است.

الف) Scl : مخفف کلمه ی Statistical Clear می باشد.با فشردن این مورد،همه ی حافظه ی آماری پاک می شود.

ب) Mode : پاک کردن همه ی اعداد و حالت های ذخیره شده در گزینه ی مود.

ج) All : این گزینه،همه ی اعداد ذخیره شده در حافظه را پاک میکند.

ماشین حساب - کار با ماشین حساب

آموزش دستورات محاسباتی در کار با ماشین حساب

1 – میانگین

خوب،مطمئنا بیشتر شما ها با مفهموم میانگین آشنا هستید،به همین دلیل بدون هیچگونه اتلاف وقتی دستور رو معرفی می کنیم:

MODE->SD->عدد اول->M+->عدد دوم->M+->…->SHIFT->S-VAR->1

2 – انحراف از معیار جامعه

MODE->SD->عدد اول->M+->عدد دوم->M+->…->SHIFT->S-VAR->2

3 – انحراف از معیار نمونه

MODE->SD->عدد اول->M+->عدد دوم->M+->…->SHIFT->S-VAR->3

البته این نکته را توجه داشته باشید،کافی است فقط یکبار مجموعه اعداد را وارد کرده و برای محاسبات بعدی ، لازم نیست که مجددا این کار را تکرار کنید.(یعنی اگر میانگین را محاسبه کردید،برای محاسبه ی انحراف از معیار جامعه،فقط کافیست که دستور مقابل را به کار گیرید : SHIFT->S-VAR->2)…برای تخلیه ی این حافظه نیز می توانید از دستور 6 کمک بگیرید.

4 – عدد تصادفی

SHIFT-> . ->=

5 – ذخیره ی اعداد

عدد->SHIFT->STO->حافظه

6 – استفاده از حافظه ی اعداد

ALPHA->حافظه ی انتخابی

7 – تخلیه ی حافظه ی اعداد

SHIFT->CLR->3->=

لطفا نظر خود را در رابطه با مقاله ی بالا تحت عنوان ” آموزش ماشین حساب مهندسی ” با ما با اشتراک بگذارید.

توضیحات فنی – آموزش استفاده از ماشین حساب

برای دانلود فایل انگلیسی کار با ماشین حساب مهندسی ،فایل زیر را دانلود کنید.

درباره‌ی TikBin

همچنین ببینید

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت

آموزش ساخت آلبوم عکس در پاورپوینت

در این آموزش شما می آموزید که چگونه می توان آلبوم عکس های دیجیتالی خود را به صورت نمایش اسلاید PowerPoint در کامپیوتر اجرا کنید. به عنوان مثال، ممکن است عکس ها را از تعطیلات اخیر جمع آوری کرده باشید و بخواهید که آن را به صورت نمایش درآورید. از طرف دیگر، شاید عکس های دوستان مورد علاقه خود یا افرادی که دوستشان دارید را جمع آوری کرده و نمایش دهید. برای اینکه نمایش زنده به نظر رسد، می توانید عناوینی را برای عکس ها در نظر بگیرید.

11 نظر

 1. عالی بود . ممنون . خیلی دنبال آموزش ماشین حساب گشته بودم ولی این فوق العاده بود.
  میشه سایتی برای آشنایی کامل تر و جامع تر معرفی کنید . چون از روی دفترچه نمیشه .

 2. جدول دیدگاه اگه رنگی باشه بهتره

 3. سلام ممنون ازسایت خوب دمت گرم

 4. س میخواستم بپرسم دلیل اینکه در ماشین حساب, اعشار با نقطه نمایش داده شده (منظور دکمه اعشار روی ماشین حساب)اما ما در تمام دوران تحصیل اعشار را با این علامت / یادگرفیم..دلیل شکل نقطه بعنوان اعشار / چیست؟

 5. سلام
  ماشین حساب من مدل casio fx991ES plus هستش ولی از اول که خریدم کلا عدد اعشاری نشون نمیده و همه چیو کسری میزنه!! چه تنظیماتی باید انجام بدم؟؟

 6. سلام خسته نباشید من ماشین حسابمو دستکاری کردم الان جواب تقسیم رو به صورت کسر میاره باید دکمه sd رو حتما بزنم تا به صورت عددی بهم نشون بده میشه بگید باید چیکار کنم درست بشه ممنون.
  مدل ماشین حساب fx-350es

  • سلام
   برای از بین بردن تمامی دستورات، می تونید دستور زیر رو اجرا کنید:
   shift->clr->3->ok
   در بالا با همون اسم تخلیه ی حافظه ی اعداد نوشته شده. بجای عدد 3 هم می تونید, عددهای 1 و 2 رو امتحان کنید.

 7. ممنون از سایتتون

دیدگاهتان را بنویسید